Żadnych tajemnic

Witaj w Serwisie Banki
Sunday, April 18 2021 @ 05:22 pm CEST

Oszczędzać czy nie? Trochę o lokatach

GeeklogMoment, w którym dociera do nas, że powinniśmy zacząć oszczędzać w związku z przyszłością jest tą chwilą, w której w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że rozpoczęliśmy dorosłe, dojrzałe życie. Od teraz nie liczymy już na rodziców, którzy w razie czego naprawią każdy nasz błąd. Wiemy, że jesteśmy zdani tylko na siebie (choć czasem cudza pomoc jest nam oczywiście konieczna) i nie możemy mieć nadziei, że w razie kłopotów finansowych ktoś nas z nich wyciągnie. Zaczynamy więc walczyć nie tylko o teraz, o lepsze jutro, lecz i o dalszą przyszłość. A na tę przyszłość składa się czasem budowa domu, posłanie dzieci na studia czy jakieś większe inwestycje. Na to są nam z kolei potrzebne pieniądze. Co więc powinniśmy zrobić, żeby zabezpieczyć się na przyszłość i mieć choć odrobinę odłożonych pieniędzy? Powinniśmy zacząć oszczędzać. A czy istnieje lepszy instrument finansowy do oszczędzania niż lokata bankowa? Z pewnością nie.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo!
Przewaga lokat bankowych polega przede wszystkim na ich bezpieczeństwie. Jeśli naszym celem jest zabezpieczenie przyszłości swojej, oraz naszych dzieci - nie sposób powierzyć większość naszych finansów na inwestycje, które nie są pewne. Choć zarobek jest dla nas w tym momencie także ważny, zdecydowanie ważniejsza jest jednak jego pewność, niż wysokość. O ile w przypadku poważnych inwestycji, czy też grania na giełdzie nigdy nie możemy być w 100% pewni zysku, to w przypadku lokat bankowych już zdecydowanie tak. Przede wszystkim - lokaty do pewnej kwoty są ubezpieczane, dzięki czemu nawet w przypadku bankructwa banku (co raczej nie jest częste) nie musimy obawiać się utraty wpłaconej przez nas kwoty. Poza tym - nasze pieniądze dostaniemy do ręki natychmiast, gdy tylko skończy się okres trwania lokaty. Chyba, że wybierzemy lokatę odnawialną - wówczas nasz bank natychmiast po zakończeniu jednej, przekaże pieniądze wraz z odsetkami na kolejną lokatę. Czy jednak wszystkie lokaty są tak samo dobre? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, ile chcemy zarobić, czy chcemy mieć dostęp do pieniędzy, oraz czy możemy powierzyć je bankowi na dłuższy czas.

Na jak długo chcesz powierzyć swoje pieniądze bankowi?
Zasada jest dość prosta - im lokata dłuższa, tym większy procent od wpłaconych pieniędzy, a co za tym idzie - nasz zarobek. Niestety - nic nie ma za darmo. Podpisując umowę z bankiem na dłuższą lokatę decydujemy się na to, że nie będziemy mogli wcześniej wypłacić naszych pieniędzy. Oczywiście sama możliwość wypłaty istnieje zawsze, jednak prawie w każdym przypadku tracimy wówczas całość, lub większą część naszych odsetek. Dlatego tak bardzo ważne jest dobre przemyślenie tego, na jak długo chcemy bankowi powierzyć nasze pieniądze. Jeśli nie jesteśmy pewni - lepiej wpłacić je na krótszy okres - na przykład pół roku czy rok, po czym wpłacić je ponownie, jeśli będziemy wiedzieć, że możemy nadal nimi swobodnie dysponować i je inwestować. Każdy zysk się liczy. Zawsze to lepsza decyzja, niż włożenie pieniędzy do przysłowiowej skarpety i nie zarobienie na nich ani grosza.

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.banki-bez-gwiazdki.pl/trackback.php?id=2014071610440339

No trackback comments for this entry.
Oszczędzać czy nie? Trochę o lokatach | 0 komentarzy | Załóż Konto
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.