Żadnych tajemnic

Witaj w Serwisie Banki
Sunday, April 18 2021 @ 05:06 pm CEST

Wymarzone fundusze na mieszkanie

General News

Marzeniem każdej młodej pary jest posiadanie własnego mieszkania, gdzie w spokoju i bez marudzących teściów mogliby założyć i tworzyć kochającą się rodzinę. Niestety, w polskich realiach zdobycie klucza do własnego lokum to niezwykle trudny krok, pełen finansowych wyrzeczeń. Wizja długofalowej spłaty ratalnej nie przeraża jednak par, które postanawiają starć się o kredyt na zakup własnego mieszkania. Wejdź na tę stronę i zobacz jak powinno się wybierać kredyty.

Wszystko o kredycie mieszkaniowym

W obecnych czasach, wbrew powszechnie panującej opinii, wcale nie jest tak trudno uzyskać kredyt mieszkaniowy na atrakcyjnych warunkach. Konkurencja na rynku finansowym jest aktualnie tak spora, że banki prześcigają się wzajemnie oferując coraz to korzystniejsze warunki, aby tylko przyciągnąć klienta. Obecnie można starać się o kredyt, który w całości pokryje wymaganą kwotę na zakup mieszkania. Specjaliści od finansów doradzają jednak, że warto zaopatrzyć się przynajmniej w 10 procent pożądanej od banku kwoty. Owszem, pożyczka z banku zapewni własny kąt, jednak na długo przed zakupem mieszkania, klientów czekają opłaty dodatkowe, takie jak opłacenie notariusza, prowizja u pośrednika wraz z podatkami, a także koszty związane z samą przeprowadzką, nie wspominając nawet o ubezpieczeniu kredytu. Doradcy polecają także, aby para, która stara się o kredyt na mieszkanie dysponowała także kwotą, która pozwoli na swobodne wykończenie mieszkaniowego wnętrza. Nowe budownictwa to lokale bez wyposażenia, charakteryzują je zazwyczaj betonowe posadzki, brak farby na ścianach, a nawet pusta łazienka.

W jakiej walucie i na jak długo należy wziąć kredyt?

Kredyty gotówkowe to produkt, na którym opiera się praca chyba wszystkich banków na świecie. Naturalne jest, że pracownik banku może namawiać parę do wzięcia w pożyczkę kwoty, która przewyższa koszty zakupu mieszkania. Praktyka ta ma miejsce bardzo często, a chodzi tutaj przede wszystkim o zysk dla banku. W świecie finansów panuje powszechne stwierdzenie, że za bezpieczny kredyt uważa się równowartość rocznej wypłaty brutto pomnożonej razy dwa, plus kolejne kilka procent. Standardowy czas kredytowania to obecnie około 20-30 lat, choć zdarza się, że banki udzielają kredytu nawet na 45 lat. Placówki bankowe najchętniej udzielają pożyczek osobom, które nie przekroczyły wieku 30 lat życia, wówczas rata kredytu jest optymalnie dostosowana do możliwości finansowych kredytobiorcy. W wielu bankach panuje zastrzeżenie, że kredyt należy spłacić całkowicie do 70 roku życia.

Kredyt w obcej walucie stał się bardzo popularny jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy ludzie chętnie zapożyczali się w dolarach lub euro. Były to waluty, które korzystnie wypadały po przeliczeniu na złotówki, jednak ich blask przyćmił funt szwajcarski, który wprowadził swego rodzaju modę. Z biegiem lat pozycja franka stawała się coraz bardziej niestabilna powodując, że coraz częściej klienci decydują się na kredyt w polskich złotych.

Czynnikiem decydującym o skorzystaniu z oferty danego banku jest nie jego możliwość walutowa, lecz atrakcyjne oprocentowanie. Banki proponują dwa rodzaje oprocentowania, a klient musi zdecydować się na jeden z nich. Oprocentowanie stałe to comiesięczna rata w stałej kwocie. Polecana jest osobom o stabilnej pozycji finansowej i ugruntowanej sytuacji zawodowej. Raty w systemie malejącym dedykowane są z kolei osobom, które za kilka lub kilkanaście lat przejdą na emeryturę, w związku z czym pogorszy im się sytuacja finansowa. Wówczas raty malejące nie będą tak bardzo odczuwalne przez kredytobiorcę.

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.banki-bez-gwiazdki.pl/trackback.php?id=2015041611135831

No trackback comments for this entry.
Wymarzone fundusze na mieszkanie | 0 komentarzy | Załóż Konto
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.