Żadnych tajemnic

Witaj w Serwisie Banki
Monday, September 20 2021 @ 01:44 am CEST

Na czym polega konsolidacja?

Geeklog

Kredyty konsolidacyjne polegają na połączeniu kilku posiadanych przez nas pożyczek i innych zobowiązań w jedno – takie, które zazwyczaj opiewa na jedną niższą miesięczną ratę. Nierzadko okazuje się być bardzo wygodnym rozwiązaniem, które odciąża nasz domowy budżet. Jednak czy do końca tak jest? Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy być w pełni świadomym czynników, z którymi wiąże się konsolidacja naszych ewentualnych długów.

„Czy naprawdę potrzebuję konsolidacji?”

Dzisiejszy rynek pełen jest ofert, które nie zawsze odpowiadają naszym potrzebom i możliwościom. Niestety nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Często też nasze zobowiązania nie obciążają naszego budżetu tak mocno, by zmusić nas do ich konsolidacji. Mimo to decydujemy się na kredyt konsolidacyjny, chociaż notabene go nie potrzebujemy, a kusi nas po prostu wygoda – jedna niższa rata kredytu zamiast kilku to bez wątpienia duży komfort. Jeśli nie potrafimy realnie ocenić naszej sytuacji samodzielnie, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista jaka najbardziej obiektywnie przeanalizuje zarówno stan naszych finansów, jak i dostępne na rynku oferty kredytów konsolidacyjnych. Ponadto pomoże nam przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” tej opcji oraz uświadomi nam, jakie skutki może nieść za sobą decyzja o zaciągnięciu tego zobowiązania.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Aby być w stanie wybrać najkorzystniejszy dla nas kredyt konsolidacyjny, należy być świadomym kilku faktorów i szczerze odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

„Czy mam świadomość tego, że połączone zobowiązania będę spłacać dłużej?” – konsolidacja naszych długów skutkuje zazwyczaj jedną niższą miesięczną ratą zamiast kilku; oczywistym jest, że pożyczki po połączeniu będą dłużej nas obciążać, ponieważ wspólna suma wszystkich zobowiązań się przecież nie zmniejszy, a zostanie po prostu rozłożona w czasie - wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania, czego nie zawsze do końca ewentualny kredytobiorca od samego początku jest świadomy;

„ Czy wiem o tym, że kredyt konsolidacyjny będzie wyżej oprocentowany, a jego koszt całkowity będzie wyższy?” – konsolidacja naszych długów ma się opłacić nie tylko dla nas, lecz przede wszystkim dla banku, dlatego instytucja szuka na to sposobu; najszybszymi najbardziej oczywistym jest oprocentowanie, które w przypadku kredytów konsolidacyjnych będzie miało znaczenie; odsetki są przecież głównym źródłem zarobku dla banku, dlatego są one czynnikiem, który powinien zwrócić naszą szczególną uwagę, gdy będziemy szukać najbardziej korzystnej dla siebie oferty; nie bez znaczenia są inne koszty dodatkowe związane z kredytem, które również wpływają na jego całkowity koszt;

„Czy porównałem przynajmniej kilka różnych ofert kredytów konsolidacyjnych?” – dokładna analiza rynku i porównanie co najmniej kilku różnych ofert kredytowych to dziś podstawa; bez tego nie mamy szansy realnie ocenić tego, co ma się nam do zaoferowania i istnieje wtedy większa szansa na to, że wybierzemy kredyt, który okaże się dla nas niewłaściwy; dzięki porównaniu możemy zasymulować ewentualny kredyt i uświadomić sobie realne koszty takiego zobowiązania.

Jak wynika z powyższych czynników, ewentualna decyzja o konsolidacji naszych zobowiązań nigdy nie jest prosta i wiąże się ryzykiem, które, jeśli nie zrobimy tego bez zastanowienia i postaramy kierować się przede wszystkim naszymi realnymi potrzebami i zdrowym rozsądkiem, możemy zmniejszyć do minimum, by potem tej decyzji nie żałować.

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.banki-bez-gwiazdki.pl/trackback.php?id=20200421124557823

No trackback comments for this entry.
Na czym polega konsolidacja? | 0 komentarzy | Załóż Konto
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.