Jaki kredyt gotówkowy?

Monday, March 02 2015 @ 01:17 pm CET

Autor: admin

Kredyty gotówkowe należą do najpopularniejszych rodzajów kredytów. Można powiedzieć, że są to kredyty uniwersalne, ponieważ można je przeznaczyć praktycznie na dowolny cel, który nie jest powiązany z działalnością gospodarcza. Może to być na przykład sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego dziecka, zakup nowych mebli, czy organizacja świąt. Jako, że oferta jest dość szeroka, gdyż kredyt gotówkowy znajdziemy praktycznie w każdym banku, to warto zrobić najpierw wstępna selekcję ofert. To pomoże nam później w wyborze tych konkretnych. W tym celu można posłużyć się jednym z dostępnych w sieci rankingów kredytów, zawierających najważniejsze informacje. Ważne, aby był to ranking jak najbardziej aktualny, gdyż oferta banków może się co jakiś czas zmieniać. Dobre porównywanie kredytów znajdziesz na tej stronie, warto je sprawdzić.

Co jest ważne przy zaciąganiu kredytu?

Decydując się na kredyt najpierw trzeba zastanowić się nad własnymi możliwościami, tak aby splata nie była zbyt dużą uciążliwością i była w ogóle możliwa do zrealizowania. Oczywiście jakąś weryfikację pod tym względem przeprowadzi też sam bank, chociażby przez sprawdzenie naszych dochodów, historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, czy też przez wymaganie zabezpieczenia kredytu w formie podżyrowania, czy też ubezpieczenia. Wymagania mogą być różne w różnych bankach. Przy kredytach na mniejsze kwoty, na przykład kilku tysięcy złotych wymagania te nie będą raczej zbyt rygorystyczne, a oprócz tego coraz częściej wiele formalności można załatwić droga internetową. Jeśli szukamy dobrej oferty, to musimy oczywiście zwracać uwagę na koszty kredytu oraz na to, jakie są warunki jego spłaty. Ta druga kwestia w dość dużym stopniu będzie wiązała się z tym, czy spłata kredytu będzie dla nas jakąś uciążliwością. Jeśli chodzi o koszty kredytu, to decydująca jest tu wysokość oprocentowania, gdyż to ona ma bezpośrednie przełożenie na te właśnie koszty. Jednak oprócz tego do kosztów kredytu mogą wliczać się też inne opłaty, takie, jak jednorazowa opłata prowizyjna, wynosząca kilka procent. Nie zawsze jest ona jednak stosowana, ponieważ banki chcą w ten sposób uatrakcyjnić swoją ofertę. Różny może być też sposób spłaty kredytu. Chodzi tu głównie o ilość oraz wysokość rat. Wszystko zależy od tego, czy ktoś woli spłacać kredyt w mniejszej ilości, ale większych rat, czy w opcji działającej na odwrót. Możliwe jest też wybranie rat równych lub malejących. W pierwszym przypadku raty są takiej samej wysokości przez cały okres kredytowania. W drugim zaś ich wysokość jest naliczana nie od całości kapitału, ale tego, który pozostał jeszcze do spłaty. To powoduje, że pierwsze raty w takiej opcji są bardzo wysokie, gdyż są one naliczane od całości, zaś kolejne maleją, gdyż coraz mniej pozostaje do spłacenia.

Ryzyko wyższego oprocentowania

W zależności od tego, jaką opcję kredytu wybierzemy, może wynikać z tego pewne ryzyko, ale jednocześnie szansa na korzystne warunki. Pierwsza sytuacja ma miejsce, kiedy zdecydujemy się na kredyt gotówkowy w obcej walucie. Wtedy wyższe lub niższe koszty będą zależeć od kursu danej waluty. Druga sytuacja jest związana z wyborem kredytu ze stałym albo zmiennym oprocentowaniem. Wybierając kredyt ze stałym oprocentowaniem, w zasadzie nie ponosimy ryzyka związanego ze zmianami wysokości stóp procentowych, od których wysokość tego oprocentowania zależy. Przez cały czas obowiązuje bowiem jedna wartość oprocentowania, ustalona na początku. Z kolei zmienne oprocentowanie to ryzyko większych kosztów związanych z podwyższeniem stóp procentowych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tez szansa na niższe koszty kredytu, ponieważ stopy mogą też zostać obniżone. To jaką opcję bank będzie oferował będzie tez zależeć od tego, jaki będzie okres spłaty kredytu. Stałe oprocentowanie jest raczej oferowane przy kredytach o krótkim terminie spłaty. W temacie kredytów to wszystko, tutaj zapraszam po najlepsze lokaty bankowe ranking ofert z tego roku.

Komentarze (0)


Banki
http://www.banki-bez-gwiazdki.pl/article.php?story=20150302131747823